Odroczenie wykonania kary – art. 150 kkw

Odroczenie wykonania kary – art. 150 kkw Zgodnie z art. 150 kkw wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody. Co uznaje się za ciężką chorobę? Jest to taki stan Skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego …

Odroczenie wykonania kary – art. 150 kkw Pokaż więcej »

Uchylenie się od alimentów

Uchylenie się od alimentów Zobowiązany do alimentów może uchylić się od alimentów w 4 przypadkach: 1. na podstawie art. 133 § 3 krio rodzice w stosunku do dziecka pełnoletniego i niesamodzielnego, mogą się uchylić od alimentów, jeżeli świadczenia alimentacyjne są:a) połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla nich lub jeżelib) dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możliwości samodzielnego …

Uchylenie się od alimentów Pokaż więcej »

Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych – art. 117 kc

Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych – art. 117 kc Prawo do alimentów nie przedawnia się. Jednakże przedawnienia się wsteczne roszczenie o alimenty za każdorazowy okres 3- letni. Instytucję przedawnienia reguluje Kodeks cywilny w art. 117, art. 119 – 125 kc. 3- letni okres przedawnienia alimentów ma charakter czysto teoretyczny, gdyż w praktyce dochodzenie alimentów zaległych na 3 …

Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych – art. 117 kc Pokaż więcej »

Alimenty na małżonka po rozwodzie- art. 60 krio

Alimenty na małżonka po rozwodzie- art. 60 krio Cel i społeczne znaczenie związku małżeńskiego wymagają, aby niektóre konsekwencje jego zawarcia trwały nawet po jego rozwiązaniu. Przemawiają za tym zasady współżycia społecznego, albowiem pozostawienie bez żadnego wsparcia po rozwodzie małżonka potrzebującego pomocy, zwłaszcza tego, który nie dał powodu do rozwiązania małżeństwa, a który poświęcił małżeństwu wiele …

Alimenty na małżonka po rozwodzie- art. 60 krio Pokaż więcej »

Zabezpieczenie roszczenia – alimenty- art. 753 kpc

Zabezpieczenie roszczenia – alimenty- art. 753 kpc Na podstawie art. 753 kpc w sprawach o alimenty podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. Nie ma potrzeby wykazywania interesu prawnego. Przepis art. 753 kpc, jako przepis szczególny, stanowi odstępstwo od wyrażonej w art. 731 kpc zasady, że udzielenie zabezpieczenia nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia. Wynika …

Zabezpieczenie roszczenia – alimenty- art. 753 kpc Pokaż więcej »

Alimenty na rzecz dziecka- art. 133 krio

Alimenty na rzecz dziecka- art. 133 krio Rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Ogólnymi przesłankami każdego roszczenia alimentacyjnego są: –> usprawiedliwione potrzeby po stronie uprawnionego, –> zarobkowe i majątkowe możliwości …

Alimenty na rzecz dziecka- art. 133 krio Pokaż więcej »

Jazda pod wpływem alkoholu- art. 178a kk czy art. 87 kw

Jazda pod wpływem alkoholu- art. 178a kk czy art. 87 kw Osobie kierującej pojazd mechaniczny zatrzymanej za jazdę po alkoholu, w zależności od stężenia alkoholu we krwi albo w wydychanym powietrzu może zostać postawiony zarzut popełnienia przestępstwa z art. 178a Kodeksu karnego albo wykroczenia z art. 87 Kodeksu wykroczeń.    Stan po spożyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie …

Jazda pod wpływem alkoholu- art. 178a kk czy art. 87 kw Pokaż więcej »

Jak przebiega rozprawa karna?

Jak przebiega rozprawa karna? Każda rozprawa rozpoczyna się z chwilą wywołania sprawy. Dokonuje tego obecny na Sali rozpraw protokolant. Wszyscy zainteresowani wchodzą wówczas na salę rozpraw. Następnie Sąd sprawdza obecność poprzez odczytanie listy osób wezwanych na rozprawę. W szczególności odczytuje się nazwiska i imiona oskarżonych, pokrzywdzonych oraz wezwanych świadków. Następnie Sąd prosi świadków o opuszczenie sali …

Jak przebiega rozprawa karna? Pokaż więcej »