Alimenty na rzecz dziecka- art. 133 krio

Alimenty na rzecz dziecka- art. 133 krio

Rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Ogólnymi przesłankami każdego roszczenia alimentacyjnego są:
–> usprawiedliwione potrzeby po stronie uprawnionego,
–> zarobkowe i majątkowe możliwości po stronie zobowiązanego.  
 

Niedostatek występuje wówczas, gdy uprawniony nie może w pełni własnymi siłami, z własnych środków, zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb.

Obowiązek oraz wierzytelności alimentacyjne są niezbywalne. Uprawniony nie może zrzec się ani prawa, ani roszczenia, ani świadczenia. 

Treść obowiązku alimentacyjnego

Treścią obowiązku alimentacyjnego jest dostarczanie uprawnionemu środków utrzymania (bieżących potrzeb konsumpcyjnych np. wyżywienia, odzieży, kosztów utrzymania mieszkania, wakacji, wypoczynku, kosztów leczenia, rehabilitacji, opieki), a także w miarę możliwości także środków wychowania służących rozwojowi fizycznemu oraz umysłowemu.

W polskim prawie obowiązuje zasada równości wszystkich dzieci, zatem zakres obowiązków rodzica względem dziecka nie jest uzależniony od tego, czy dziecko pochodzi z małżeństwa, czy też ze związku nieformalnego.

Wysokość alimentów

Wysokość alimentów jest ustalana na podstawie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości majątkowych zobowiązanego. Generalna przesłanka stanowi, że dziecko ma prawo do życia na poziomie zbliżonym do poziomu życia rodziców. Jednakże niskie zarobki, czy też status osoby bezrobotnej nie stanowi podstaw do zwolnienia z płacenia alimentów na małoletnie dziecko. 
Wysokość alimentów może podlegać zmianie- nie jest ustalona raz na zawsze. W przypadku zmiany potrzeb dziecka można wystąpić o ich podwyższenia, natomiast w przypadku znaczącego pogorszenia się poziomu życia zobowiązanego- o ich obniżenie. 

Sprawa o alimenty, czyli dochodzenie alimentów

Roszczenia alimentacyjne co do zasady dochodzone są w procesie. 

Mogą być dochodzone:

–> samodzielnie 

–> z innymi żądaniami (rozwód, separacja, unieważnienie małżeństwa, rozwiązanie przysposobienia)

–> na zasadzie wyłączności w procesie o ustalenie ojcostwa

Właściwość sądu

Sądem właściwym jest Sąd Rejonowy.

Powództwo o roszczenie alimentacyjne oraz o ustalenie ojcostwa oraz związane z tym roszczenia można wytoczyć według miejsca zamieszkania pozwanego lub miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

W pozostałych sprawach, tj. o obniżenie alimentów, ustalenie ustania obowiązku właściwy jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego.

Koszty sądowe

Na podstawie art. 96 ust. 1 pkt 2 kscu strona dochodząca alimentów oraz strona pozwana w sprawie o obniżenie alimentów jest zwolniona z kosztów sądowych. 

Przedawnienie roszczeń o alimenty- art.137 krio

Roszczenia o alimenty przedawniają się z upływem lat trzech.

Dochodzenie alimentów za okres poprzedzający wytoczenie powództwa jest dopuszczalne tylko w ograniczonym zakresie (gdy pozostały niezaspokojone potrzeby lub zobowiązania zaciągnięte przez uprawnionego względem osoby trzeciej na pokrycie kosztów wychowania i utrzymania).

Wygaśnięcie obowiązku- art. 139 krio

Obowiązek alimentacyjny ma ściśle osobisty charakter. Prawo do alimentów, jak i zobowiązanie alimentacyjne wygasają z chwilą śmierci, stąd też obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego. 

Raty alimentacyjne, które stały się wymagalne za życia uprawnionego lub zobowiązanego i które zostały prawomocnie zasądzone, należą do spadku po zmarłej stronie stosunku alimentacyjnego. (SN z dnia 15.07.1965 r., sygn. akt III CO 36/65)

DSC 4714 Edit -
Adwokat Patrycja Zielińska
Doświadczenie zawodowe zdobywałam
w następujących miejscach: :
w Kancelariach Adwokackich,
w Kancelariach Radców Prawnych,
w Sądzie Rejonowym,
w Komendzie Miejskiej Policji,
w Urzędzie Miejskim, Wydział Podatkowy,
w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru
Budowlanego.
 
Moja misja
W swej pracy kieruję się przede wszystkim zasadami etyki zawodowej oraz dobrem klientów.
 
Nieustannie dążę do poszerzania swojej wiedzy oraz umiejętności, stąd uczestniczę w licznych szkoleniach, czytam literaturę prawniczą, analizuję orzecznictwo sądowe.
Adwokat Katowice

Adwokat Patrycja Zielińska

Katowice

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *