Rozwód
Art. 612 kro (kodeks rodzinny i opiekuńczy) stanowi, że:
i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód.
§ 2. Jeżeli jednak orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację.
Zgodnie z art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dalej: KRO każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.
Zupełny rozkład pożycia oznacza zerwanie wszelkich więzi duchowych, fizycznych
i materialnych, łączących małżonków.
W Wytycznych z 1955 r. SN wyjaśnił, że “pożycie małżeńskie wyraża się w szczególnego rodzaju wspólnocie duchowej, fizycznej i gospodarczej. W zasadzie ustanie któregokolwiek z elementów tej wspólnoty należy uznać za objaw rozkładu pożycia, nie przesądzając na podstawie tego tylko objawu stopnia rozkładu” (teza I, pkt 2). Sąd Najwyższy podkreślił, że “rozkład jest zupełny, gdy nie istnieje między małżonkami więź duchowa, fizyczna ani gospodarcza” (teza II, pkt 1). Podobnie w wyr. z 22.10.1999 r. (III CKN 386/98, Legalis) SN wskazał, że “rozkład pożycia jest zupełny dopiero wtedy, gdy uległy zerwaniu wszystkie (…) więzi łączące małżonków”, tj. więź duchowa, fizyczna i gospodarcza.
Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli:
-
- wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
- z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
- żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Wina rozkładu pożycia
-
- orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.
- na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.
Wyrok rozwodowy
W wyroku orzekającym rozwód sąd z urzędu rozstrzyga w przedmiocie:
* władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków,
* kontaktach rodziców z dzieckiem,
* wysokości, w jakiej każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka,
* sposobu korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania.
Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne
z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
Na wniosek strony sąd orzeka o:
* eksmisji, gdy jedno z małżonków zajmujących wspólne mieszkanie swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, przyznaniu mieszkania jednemu małżonkowi,
* podziale majątku wspólnego.
Nazwisko po rozwodzie
W ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.
Obowiązek alimentacyjny
Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
W tych sprawach właściwość miejscową należy ustalić zgodnie z art. 41 KPC. Oznaczenie przez Sąd Najwyższy w trybie art. 45 KPC sądu właściwego do rozpoznania sprawy będzie uzasadnione dopiero w razie jednoznacznego stwierdzenia na podstawie zebranego materiału dowodowego, że żadna ze stron nie ma miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i nie jest możliwe ustalenie właściwości miejscowej sądu na podstawie art. 41 KPC, w tym z uwzględnieniem przesłanki zwykłego pobytu.
Warto przeczytać
Czym jest separacja i kiedy Sąd ją orzeka. https://adwokatpatrycjazielinska.pl/index.php/2023/03/13/separacja/
Pingback: Separacja - Adwokat Patrycja Zielińska