Odroczenie wykonania kary – art. 150 kkw
Zgodnie z art. 150 kkw wykonanie kary pozbawienia wolności w wypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonanie tej kary sąd odracza do czasu ustania przeszkody.
Co uznaje się za ciężką chorobę?
Jest to taki stan Skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.
Obligatoryjne przyczyny odroczenia
Art. 150 kkw pozwala na odroczenie wykonania kary w sytuacjach wyjątkowych, w których realizacja kary pozbawienia wolności jest niemożliwa lub niecelowa z uwagi na chorobę, w tym psychiczną.
Ustalenie stanu zdrowia i możliwości leczenia wymaga opinii biegłego z zakresu medycyny. Biegli muszą wypowiedzieć się zarówno co do charakteru choroby, jak i kwestii zagrożeń, które wiążą się z wykonywaniem kary pozbawienia wolności.
Fakultatywne przyczyny odroczenia wykonania kary- art. 151 kkw
Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do roku:
– jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla Skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki.
– jeżeli liczba osadzonych w zakładach karnych lub aresztach śledczych przekracza w skali kraju ogólną pojemność tych zakładów.
Odroczenia nie udziela się Skazanym, którzy dopuścili się przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia, Skazanym określonym w art. 64 § 1 lub 2 lub w art. 65 kk, a także Skazanym za przestępstwa określone w art. 197- 203 kk popełnione w związku z zaburzeniem preferencji seksualnych.
W stosunku do skazanej kobiety ciężarnej oraz osoby skazanej samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem sąd może odroczyć wykonanie kary na okres do 3 lat po urodzeniu dziecka.
Odroczenie może być udzielone kilkukrotnie, jednak łączny okres odroczenia nie może przekroczyć wyżej wymienionych okresów- roku lub do 3 lat po urodzeniu dziecka.
Ustawodawca nie wskazał na zamknięty katalog powodów uzasadniających fakultatywne odroczenie wykonania kary. Zatem uzasadniając wniosek można odnieść się m.in. do konstytucyjnych wartości (rodzina, rodzicielstwo, macierzyństwo, prawo do nauki).
Odraczając wykonanie kary pozbawienia wolności sąd może zobowiązać Skazanego do podjęcia starań o znalezieniu pracy zarobkowej, zgłaszania się do wskazanej jednostki Policji w określonych odstępach czasu lub poddania się odpowiedniemu leczeniu lub rehabilitacji, oddziaływaniom terapeutycznym lub uczestnictwu w programach korekcyjno- edukacyjnych.
Termin wydania orzeczenia
O odroczeniu wykonania kary można orzec do czasu rozpoczęcia wykonania kary. W przypadku gdy wniosek zostanie złożony, a Skazany np. doprowadzony do zakładu karnego czy aresztu śledczego, należy sprawę przekazać sądowi penitencjarnemu w celu oceny jako wniosku w przedmiocie orzeczenia przerwy w wykonaniu kary, w przypadku gdy decyzja w przedmiocie odroczenia została wydana w terminie przed osadzeniem, sąd odwoławczy powinien rozpoznać ten wniosek nawet w sytuacji pozbawienia wolności Skazanego i w przypadku konieczności przekazania do ponownego rozpoznania przekazać sądowi penitencjarnemu celem rozpoznania pisma jako wniosku w przedmiocie przerwy w karze. (SN z 15.02.2008 r., WZ 2/08, OSNwSK 2008, Nr 1, poz. 378).
Przykładowe okoliczności nieuzasadniające odroczenie kary:
1. niemożność spłaty zobowiązań kredytowych,
2. skutki stosowania autoagresji,
3. choroba najbliższych w sytuacji, w której zająć się może nimi inny członek rodziny,
4. trudności w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.
Właściwość sądu
Sądem właściwym do złożenia wniosku o odroczenie wykonania kary jest sąd, który orzekał (wydał wyrok skazujący) w pierwszej instancji.
Opłata od wniosku
Wniosek podlega opłacie 80,00 zł.
Zobacz także:
Zatarcie skazania – art. 76 kk – Katowice Adwokat Patrycja
Zielińska (adwokatpatrycjazielinska.pl)